اخبار > امحاء غیر اصولی پسماند های عفونی سلامت مردم را به خطر می اندازد، با متخلفان این حوزه بشدت برخورد خواهد شد

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

امحاء غیر اصولی پسماند های عفونی سلامت مردم را به خطر می اندازد، با متخلفان این حوزه بشدت برخورد خواهد شد

 


زباله های عفونی از منابع خطرناک برای انتقال بیماری های واگیر محسوب می شوند و با کسانی که ضوابط قانونی را در این زمینه رعایت نمی کنند بشدت برخورد خواهد شد.


رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان با اعلام این مطلب گفت: خوشبختانه تمامی بیمارستان های تابعه این دانشگاه در سطح استان با صرف هزینه های هنگفت به سامانه های بی خطرساز و امحاء پسماندهای عفونی مجهز شده اند و به تازگی با صرف اعتباری بالغ بر 85 میلیارد ریال،  تعداد 7 خط امحاء پسماند در 4 بیمارستان فعال شده است.

دکترسید محمد هاشمی شهری بیمارستان های دولتی را مهمترین تولید کننده پسماندهای عفونی عنوان کرد و گفت:  به دلیل مراجعه بخش اعظم بیماران استان به بیمارستان های دانشگاهی روزانه و به طور متوسط 3 تن پسماند عفونی در این بیمارستان ها تولید می شود که همه این پسماندها پس از بی خطر سازی در اختیار مدیریت پسماند شهرداری قرار می گیرد تا پس از انتقال به مکان مناسب امحاء شود.

وی افزود: امحاء پس ماندهای عفونی مستلزم صرف هزینه است و همه موسسات و افرادی که در قالب بخش خصوصی و یا خیریه اقدام به ارائه خدمات درمانی به مردم می کنند باید بخشی از درآمد موسسه یا مرکز خود را به امحاء اصولی پسماندهای تولید شده اختصاص دهند.

به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مراکز درمانی خصوصی و خیریه موظفند تا نسبت به نصب سامانه امحاء پسماندهای عفونی اقدام کنند و یا به منظور دفع پسماندهای تولید شده در موسسات خود با شرکت های دارای مجوز قرار داد ببندد.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 715 واحد اعم از مطب پزشکی و دندانپزشکی، مرکز جراحی محدود و سرپائی، درمانگاه شبانه روزی و روزانه، آزمایشگاه، رادیولوژی و امثال آن بر اساس ضوابط مزبور عمل می کنند و لازم است تا از قاطبه جامعه پزشکی که با احساس مسئولیت در قبال سلامت مردم به ضوابط و مقررات دفع پسماندهای عفونی پایبند هستند تشکر و قدردانی داشته باشیم.  به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی یکی از محورهای نظارت و بازرسی کارشناسان این دانشگاه از مراکز خصوصی و خیریه فرایند صحیح امحاء پسماندهای عفونی توسط این مراکز است.

 دکتر هاشمی شهری با تشریح بخشی از فعالیت های نظارتی و آموزشی در زمینه پسماندهای عفونی گفت: از ابتدای سال 1398 تا کنون 54 مورد اخطار خطاب به موسسات و مراکزی که در فرایند امحاء پسماندهای خود نقص داشته اند صادر شده است. وی با تاکید بر استفاده از تمام ظرفیت های قانونی برای حفاظت از سلامت مردم گفت: در یکسال اخیر 20 مرکز ارائه خدمات سلامت به دلیل عدم رعایت ضوابط و مقررات پلمب و تعطیل شده اند. 

دکتر هاشمی شهری با اشاره به انتشار فیلمی در برنامه تلویزیونی در شهر گفت: متاسفانه در چند روز اخیر یکی از مراکز خصوصی زباله های عفونی خود را در یکی از محل های جمع آوری زباله های شهری دفع کرده بود که شب گذشته این واحد متخلف توسط کارشناسان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان شناسائی شده و فرایند قانونی برخورد با این مرکز در حال انجام است. وی افزود متاسفانه بعد از قرار دادن کیسه زباله حاوی ماسک، گان و دستکش در سطل زباله شهری، افراد کارتن خواب و زباله گرد که نسبت به انتشار این اقلام در اطراف سطح زباله اقدام کرده اند و صحنه زشت و تاسف باری رقم خورده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تشکر از رسانه ملّی که همواره در مسیر نهادینه ساختن روحیه پاسخگوئی و مطالبه گری در جامعه حرکت می کند گفت: نهادهای نظارتی دانشگاه علاوه بر برنامه های محسوس و غیر محسوس خود از مراکز ارائه خدمات آماده اند تا از نظرات و پیام های هموطنان عزیز و فعالان رسانه ای هم در این خصوص استفاده کنند .

شایان ذکر است علاوه بر شماره تلفن سراسری 190که به صورت شبانه روزی در خدمت هم استانی های عزیز قرار دارد،  اداره نظارت بر درمان دانشگاه با شماره 33372051، واحد سلامت محیط و کار حوزه بهداشت با شماره تلفن 33446699 و واحد نظارت بر امور داروئی دانشگاه با شماره تلفن:33372062 در ساعات اداری پاسخگوی هموطنان عزیز هستند. 

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 

 

1399/08/27   ٢٠:٥٠  News  ٢٩٨٣٩

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

بارقه های امید در پیشگیری از کرونا بعد از اجرای محدودیت های جدید / 65 درصد از مجموع تخت های اختصاص یافته به بیماران تنفسی و کرونا در استان اشغال است
همراهی مردم نقش مهمی در کنترل بیماری دارد
تقدیر نماینده ولی فقیه در استان از ریاست دانشگاه ومدافعان سلامت در زمینه شناسایی بموقع و خدمات درمانی به بیماران کرونا
پرداخت مطالبات، اضافه کار و کارانه کادر درمانی بیمارستان ها
70 درصد مادران باردار شهرستان زاهدان واکسن انفلو آنزا دریافت کرده اند
بیش از 4 هزار بازدید از واحدهای صنفی توسط تیم های نظارتی و پلمب 82 واحد صنفی به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی
تقدیر معاون پرستاری وزارت بهداشت از عملکرد پرستاران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مبارزه با کووید ۱۹
برگزاری جلسه شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
پذیرش بیش از 67 هزار نفر از ابتدای شیوع ویروس کرونا در بیمارستان بوعلی زاهدان
پلمپ 7 مرکز تهیه و توزیع مواد غذایی در سیب و سوران
پیام تسلیت مشترک رئیس دانشگاه ، معاونت دانشجویی و فرهنگی و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
بخش درمان و مراکز غربالگری سرپایی در شهر زاهدان جزو بهترین مراکز کشور است
اطلاعیه فوری
تشریح جزئیات تعطیلی هفته آینده در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
برگزاری مراسمات عروسی یکی از دلایل اصلی شیوع گسترده بیماری کرونا در میرجاوه، لغو 7 مراسم عروسی در طی یک هفته
وظیفه اصلی پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت، شناسایی و درمان به موقع موارد ابتلاء است
در حفاظت از همکاران و تامین لوازم حفاظت فردی و بهداشتی مورد نیاز کارنامه قابل قبولی داریم
همه گیری کرونا یک موضوع اجتماعی است
تقدیر نماینده ولی فقیه در استان از خدمات مدافعان سلامت
فعال بودن سیستم نوبت دهی فالوآپ در کلینیک چشم پزشکی الزهرا (س)

محتوای مرتبط